BARF jest skrótem angielskiego określenia: Biologically Appropriate Raw Food (Biologiczne Odpowiednie Surowe Jedzenie). Dieta BARF opiera się na surowym mięsie, kościach mięsnych, podrobach, rybach oraz odpowiednio przygotowanych surowych warzywach i owocach.
Dieta BARF została opracowana na podstawie wieloletnich badań nad żywieniem się zwierząt w trakcie procesu ewolucji. Za jej twórcę uważa się australijskiego naukowca (lekarza weterynarii) dr Iana Billinghursta. Bazą wyjściową do opracowania diety BARF była teza, że każde zwierzę potrzebuje diety biologicznie odpowiedniej dla danego gatunku.
Optymalna dieta oznacza, bowiem: zdrowie, prawidłowy rozwój do granic genetycznych możliwości, zdrowe potomstwo – dobrze przystosowane do środowiska.
Dobre żywienie pozwala zwierzętom maksymalnie wykorzystać ich potencjał i zachować energię oraz dobre zdrowie do późnej starości.
Natura wie, co dla niej dobre. Wilk, który jest genetycznie w 99,8% tożsamy z psem je surowe mięso od ponad dwóch milionów lat, psy od kilkunastu tysięcy lat również jadły surowe mięso, a węglowodany zawarte w roślinach stanowiły ułamek ich diety. Dopiero w XX wieku zaczęto dawać psom suche karmy, których często dominującym składnikiem są ciężkostrawne węglowodany.
Literatura i media o BARFie
- BARF w TVP: http://pytanienasniadanie.tvp.pl/17162849/czym-karmic-psa
- BARF w Newsweeku: http://nauka.newsweek.pl/nie-dla-psa-kielbasa-newsweek-pl,artykuly,282686,1.html
- „Czarna księga karmy dla zwierząt”
- http://codlapsa.pl/zywienie-barf-ii-wywiady/
- http://www.barfnyswiat.org/
- http://www.ideabank.pl/ideabank2/duma-przedsiebiorcy/primex/index.html
- http://www.barf.pl